AKC JUDGES LIST FOR THE 2024

– NATIONAL

– SWEEPSTAKES

– WINTER REGIONAL

When the 2024 Judges Ballot opens, you receive an email with your one time username & password.
You will then be able to manually enter your “5 judges” from the lists below as your choices for the 2024 shows.

(Once the ballot closes, the ballot organizers will receive the vote results from the ballot system/software and a 2nd ballot email will be sent to you so you can rank your top 3 judges from the list.)

Eliminated Judges LIst.

The below judges cannot be chosen for the Regular National because they have either judged in the last 7 years or will be judging at a future National.
Judy Corbett
Patricia Bentley
Michael Faulkner
Thora Brown
Suzanne Dillin
Andrew Jones
Karen Roth
The below judges cannot be chosen for the Sweepstakes National because they have either judged in the last 7 years or will be judging at a future National.
Virginia Cordes
Shannon Loritz
Joyce Winkels
Lisa Ross
Tracy Deyette
Toni Dennis
Sue Dwelly
The below judges cannot be chosen for the Winter Regional because they have either judged in the last 3 years or will be judging at a future National.
Margaret Wilson
Karen Roth
Mark Threlfall
Canadian Judges Directory

> Canadian Judges Directory <<

FULL LIST OF AKC REGISTERED JUDGES

AKC REGISTERED JUDGES (A through F)

Breeder Judges Marked With ****

Mr. Larry C Abbott
Vicki L Abbott
Mrs. Barbara Dempsey Alderman
Mrs. Mary Ann Alston ***
Beverly R Andersen ***
Mr. Gary L Andersen ***
Mr. Gregory A Anderson
Kurt D Anderson ***
Dr. Klaus Anselm
Richard Anton
Mrs. Karin B Ashe
Mr. Paul B. Averill D.V.M.
Dyane M Baldwin
Mr. Lewis W Bayne
Ms. Peggy Beisel-McIlwaine
Ms. Rita A Bell
Linda Berberich
Mr. Larry Berg
Mr. Kenneth E Berg
Mrs. Eva E Berg
Mr. Jerry A Berkowitz
Mrs. Lorraine W Bisso
Mr. Edd E Bivin
Mr. Eugene Blake
Mrs. Anne Savory Bolus
Mr. David Bolus
Mrs. Janie M Bousek
Mrs. Loraine Boutwell
Gail S Boyd
Virginia E Boylan
Ms. Joy S Brewster
Mrs. Kathleen J Brock
Mrs. Susan St. John Brown
Mrs. Danelle M Brown
Ms. Carol S Brown
Mrs. Valerie J Brown ***
Mrs. Eleanor (Lee) F Brown
Mrs. Judith A Brown
Mr. James M Brown
Ms. JoAnne M Buehler
Mrs. Delores Burkholder ***
Mrs. Barbara L Burns
Mrs. Terri Lynn Burrows ***
Mrs. Donna J Buxton
Mr. Kenneth A Buxton
Mrs. Christine E Calcinari
Mr. Paul Campanella
Mrs. Debbie Campbell-Freeman ***
Michael Canalizo
Mrs. Lee Canalizo
Mrs. Kathleen V Carter
Mr. Wayne R Cavanaugh
Mrs. Marissa L Clark ***
Mr. Houston Clark, retired
Mrs. Linda Clark
Mr. Jerry Clark
Ms. Bonnie Linnell Clarke
Mrs. Debbie Claussen
Dana P Cline
Mr. Clay Coady
Judythe A Coffman
Mr. Jon R Cole
Mrs. Jo Ann Colvin
Mrs. Benny L Conboy
Carol Cooper
Ms. Annella Cooper
Gary Cooper
Judy Corbett ***
Mr. James S Covey ***
Ms. Kathryn A Cowsert
Mrs. Bernadette F Cox
Dr. Troy Clifford Dargin
Patricia A Darke
Mrs. Cathy H Daugherty
Ms. Pluis Davern
Mrs. Debra L Davis
Mr. Lowell K Davis
Mrs. Lowell (Arlene) K Davis
Mr. Pete Dawkins
Ms. Maureen A Day
Mrs. Terry M DePietro
Dr. Norbert Dee
Mrs. Nena Dee
Dr. Anthony D DiNardo
Mrs. Sheila DiNardo
Mrs. Penny DiSiena
Mrs. Suzanne Dillin ***
Marla J. Doheny
Marla J. Doheny
Mrs. Valerie Dombrowski
Ms. Helen Dorrance
Dr. Daniel W Dowling
Mr. Robert Dunsmuir
Mr. Edmund Dziuk
Mr. Bob Eisele
Harold (Hal) N Engel D.V.M.
Mr. Robert D Ennis
Dr. Karen M Ericson ***
Mrs. Donna Ernst
Leita A Estes
Mr. Ted W Eubank
Mr. Don L Evans
Ms. Olga K Evelyn
Mrs. Mary Kathleen Faeth
Mr. James M Fankhauser
Michael Faulkner
Mr. James A Fehring
Dr. David Allan Feller
Dr. Bev Sigl Felten
Mr. Thomas J Feneis
Mrs. Lori S Findley
Mrs. Madeleine B Fish
Mr. Dennis P FitzPatrick
Ms. Linda Fitzmaurice
Mr. Geir Flyckt-Pedersen
Linda C Flynn
Kevin M Flynn
Alessandra R Folz
Mrs. Sioux Forsyth-Green
AKC REGISTERED JUDGES (F through M)

Breeder Judges Marked With ****

Mr. James E Frederiksen
Ronald Freeman
Mrs. Ruth Ann Freer-Godfrey
Grace M Fritz
Nicholas G Frost
Peter A Gaeta
Ms. Nancy J Gallant ***
Amy Gau
Mrs. Kathryn Gaut
Mrs. Gyn Gerhardt
Mr. Roger D Gifford
Mr. Edward M Gilbert Jr.
Mrs. Honey Anne Glendinning
Jack L Gohde Jr.
Mrs. Sue Goldberg
Mrs. Sue Goldberg
Mrs. Sue Goldberg
Mrs. Leta B Graham
Mr. Lloyd Graser Jr.
Mrs. Sulie Greendale-Paveza
Mr. Rick Gschwender
Mr. David W Haddock
Mrs. Lisa Schultz Halcomb
Tom Hale
Ms. Bettyann Hale
Judy A Harrington
Mrs. Paula Hartinger
Mrs. Billie Hayes
Stephanie S Hedgepath
Ms. Suzanne D Hemminger
Ms. Shelley S Hennessy
Carolyn A Herbel
Mr. Charles P. (Skip) Herendeen III
Dr. Steven D Herman
Mrs. Patricia A Hess
Dr. Richard H Hilderman
Jason Hoke
Mr. Douglas R Holloway Jr.
Mr. Nathaniel Horn
Mrs. Cornelia M Howard
Jamie Hubbard
Mrs. Betsy Horn Humer
Ms. Theresa L Hundt
Mrs. Linda Hurlebaus
Mr. Fred Hyer
Ms. Karen J Hynek
Mr. Bradley Jenkins
Douglas A Johnson
Ms. Britt E Jung
Mrs. Anne Katona
Dr. Steven L. Keating
Ms. Patricia Anne Keenan
Betsy Keith
Mr. Norman B Kenney
Diane Kepley
Dr. Sylvia J Kerr
Ms. Gloria Kerr
Dr. Adam Stafford King
Mrs. Mareth K Kipp
Mrs. Ruth Kirby
Mr. David L Kittredge
Mrs. Barbara Taylor Kloss
Mr. Thomas Alan Kloss
Ms. Dianne Kroll
Mrs. Lorrie Kvamme ***
Mr. Marlin Kvamme ***
Pamela S Lambie
Cindy C Lane
Mr. Dennis Laturie
Ms. Patricia W Laurans
Mrs. Edeltraud Laurin
Mr. John R Lawreck
Mrs. Elaine J Lessig
Mrs. Chris A Levy
Mr. Richard J Lewis
Miss Sandra M Lex
Mr. Laurence J Libeu
Nancy Liebes
Dr. Eric Liebes
Mrs. Joan Luna Liebes
Mr. Carl Gene Liepmann
Mrs. Kathy Lorentzen
Ms. Sharon R Lyons
Mary Ellen Macke
Mr. George E Marquis
Mrs. Molly Martin
Ms. Marjorie Martorella ***
Mrs. Shelly Spencer Marx
Mr. Sidney L Marx
Mrs. Carla M Mathies
Mr. LaMar Mathis
Dr. Camille McArdle D.V.M.
Ms. Karolynne M McAteer
Mrs. Sandra McCue
Mr. Neil T McDevitt
Mr. Sam Houston McDonald
Ms. Edweena (Teddy) McDowell
Ms. Sandra J.B. McDowell-Dunn
Mr. Douglas P McFarlane ***
Mrs. Jeannette McGinnis
Ms. Charlotte Clem McGowan
Mrs. Debbie L Melgreen
Ms. Kimberly Anne Meredith
Mr. Dale A Meyer
Mr. Brian Meyer
Mr. David R Miller
James J Mitchell
Mrs. Kathleen Rae Moore ***
Dr. Elliot L More
Dr. Gareth Morgan-Jones
Mr. James A Moses
Ms. Denny C Mounce
Mr. Desmond J Murphy
Ms. Mary C Murphy-East
Mrs. Carol Tobin Murray
Virginia Murray
Mr. Ken J Murray
Mrs. Carol Tobin Murray
Ms. Elizabeth Muthard
Mrs. Jane Alston Myers
AKC REGISTERED JUDGES (N through Z)

Breeder Judges Marked With ****

Ms. Libby O’Donnell Naimo
Mary B Napper
Mr. Christopher Tilghman Neale
Ms. Frances A Nelson
Carol Jean Nelson
Lori L Nelson
Mrs. Betty Nelson Pollock
Mr. John P Nielsen
Ms. Helene Nietsch
Mr. James E Noe
Mrs. Sandra L Novocin
Mrs. Paula Nykiel
Donna O’Connell ***
Ms. Sandra Olsen ***
Mr. Charles L Olvis
Debbie Owczarzak ***
Mr. John B Paluga
Dr. Brenda (BJ) J Parsons
Ms. Kathleen L Patterson
Mrs. Charlotte P Patterson
Ms. Jan N Paulk
Michael Pawasarat
Mrs. June A Penta
Dr. Gerard C Penta
Mrs. Barbara G Pepper
Mr. Jeffrey G Pepper
Mrs. Sandra L Phillips
Mr. Edward N Piner
Mrs. Marilyn Y Pipes
Sheila Polk
Mr. Richard W. Powell
Col. Joe B Purkhiser
Mr. Richard J Quaco
Mrs. Sharon Ann Redmer
Linda L Reece
Mr. Del Richards
Mr. Jay Richardson
Mrs. Linda M Riedel
Mrs. Susan M Riese
Mrs. Meghen Riese-Bassel
Ms. Nikki Riggsbee
Ms. Linda Robey
Mrs. Patricia E Robinson
Mr. Robert L Robinson
Mrs. Sue Sellers Rose ***
Karen Roth ***
Ms. Ann H Roth
Mrs. Charlene G Rutar
Vicki Sandage D.V.M.
Dr. Alan C Santos M.D.
Mrs. Joan V Savage
Mrs. Kristin M Scherrer
Mrs. Janice K Schreiber
Harry H (Butch) Schulman
Ms. Nancy P Self
Mr. Danny D Seymour
Dr. Clyde E Shaw
Mrs. Barbara A Shaw
Jean Shepherd ***
Masaki Shimizu
Mr. Johnny R Shoemaker
Mr. Robert J Shreve
Mrs. Nancy D Simmons
Judith Ann Smith
Mrs. Sheila Smith
Mrs. Polly (Mrs. Robert) D Smith
Mrs. Carol C Sommerfelt
Mr. Walter J Sommerfelt
Mrs. Marilyn C Spacht
Dr. Wanda V Spediacci
Dr. Ronald I Spritzer
Mr. Terry Stacy
Mrs. Jacqueline L Stacy
Mrs. Kathleen Steen
Mrs. Claire (Kitty) K Steidel
Mrs. Helen Winski Stein
Mr. Robert E Stein
Mr. Robert Stein
Mrs. Betty-Anne Stenmark
Mr. David Stephenson
Mrs. Betty Stites
Mrs. Faye Strauss
Dr. Donald Sturz Jr.
Mrs. Evie Sullivan
Jan Sutherland
Mrs. Diane A Swanson
Elizabeth “Beth” Sweigart
Ms. Nancy E Talbott
Ms. Debra Thornton
Bonnie P Threlfall ***
Mr. Mark E Threlfall
Mrs. Jane E Treiber
Mr. Charles E Trotter
Patricia V Trotter
Mrs. Cathie A. Turner
Ms. Marjorie J Underwood
Neena L Van Camp
Mr. Robert L Vandiver
Ms. Joyce A Vanek
Mrs. Deborah Y Verdon
Julie Virosteck ***
Mrs. Cindy Vogels
John P Wade
Mr. Joe C Walton
Mrs. Dale R Ward
Dr. Jill Warren
Mrs. Lisa Warren
Mr. Jerry M Watson
Ms. Sharol Candace Way
Mrs. Judy Webb
Mrs. Sherry C Webster
Ms. Lisa E Weiss
Mr. Elliott B Weiss
Mrs. Eileen E Weston
Mrs. Karen Whitfield ***
Ms. Lee Whittier
Michael Wiest
Mrs. Wendy G Willhauck
Mrs. Karen C Wilson
Margaret S. “Margie” Wilson ***
Joyce B Winkels ***
Mr. Wood Wornall
Mrs. Betsy A Yates
Ms. Barbara J Young
Mr. Joseph W Young
Mrs. Gale Young
Mrs. Ann F Yuhasz
Mrs. Ann F Yuhasz
Mrs. Ruth H Zimmerman